Kortowiada oczami studenta – reportaż

Autor: dumnizolsztyna

Dodano: 24 maja 2016

Maj, to nie tylko miesiąc, który kojarzy się z Konstytucją czy majówką, dla studentów UWMu to przede wszystkim czas Kortowiady. Jak wyglądały tegoroczne juwenalia? Zobaczcie sami!

 

W tym roku Juwenalia rozpoczęły się 18 maja biegiem przełajowym na 5700 metrów. Nie zabrakło nagród dla najszybszych uczestników, a także dla tych trochę wolniejszych. Niespodzianka czekała również na biegaczy w dość nietypowych strojach sportowych, jakimi były różnego rodzaju przebrania. Pomysłowość była niezwykła. Kolejną atrakcją i jednocześnie tradycją był Bój Akademików . Motyw przewodni brzmiał „Podróż dookoła świata”. W skład komisji oceniającej wchodzili przedstawiciele władz UWM, Fundacji „ŻAK”, ACK, Samorządu Studenckiego, Rady Osiedla Akademickiego, Radia UWM FM oraz innych studenckich organizacji. Pierwsze miejsce zajął DS 4 ze 159 pkt, tuż za nim był DS 3, który otrzymał 157 pkt, na trzecim miejscu znalazł się DS 6 ze 153 pkt. Komisja zwracała przede wszystkim uwagę na umiejętność trafnego ujęcia tematu a także nietypowość wystroju. Środa była dniem pełnym sportowych atrakcji. Organizatorzy udowodnili po raz kolejny, że sportowcem może być każdy. Na Hali Sportowej przy ul. Prawocheńskiego odbył się III Integracyjny Mecz Koszykówki na wózkach. Emocji nie zabrakło, a zawodnicy wykazali się niesamowitymi umiejętnościami sportowymi. Zaraz po meczu instruktorzy Zumby z Olsztyna razem ze studentami bili rekord Polski w zumbie. Choć maraton trwał 3 godziny,uczestnicy dzielnie walczyli doskonale bawiąc się przy tym. Na stadionie głównym na Kortowie rozgrywane były mecze frisbee. Uczestniczące w tym wydarzeniu drużyny nawiązywały swoimi nazwami do miejsko-wiejskiego folkloru. Przygotowaniem rozgrywek zajął się klub sportowy „Ultimate Frisbee Olsztyn”. Wieczorem na korcie tenisowym obok Plaży Kortowskiej organizatorzy udowodnili po raz kolejny, że w ciszy można doskonale się bawić. Namiot Silent Party gwarantował doskonałą muzykę oraz wspaniałą atmosferę.

II Kortowiadowy Bieg Przełajowy

II Kortowiadowy Bieg Przełajowy

W czwartek (19 maja) rozpoczęła się oficjalnie Kortowiada 2016. O godzinie 10 ulicami Olsztyna przeszła Parada Wydziałów. Studenci jak co roku nie zawiedli swoją pomysłowością i energią. Podczas przemarszu można było zobaczyć m. in wikingów, Flinstonów z przyjaciółmi w ich słynnym „kamiennym” pojeździe, wiedźmina a nawet mammograf. Po paradzie znaczna część studentów została doppingować swoje reprezentantki na konkursie Miss Wenus, podczas którego wybierano najpiękniejszą studentkę UWMu. Wygrała przedstawicielka Wydziału Nauk Technicznych.
Noc folkowo-szantowa na Plaży Kortowskiej to przede wszystkim chillout przy świetnej muzyce Cezarego Makiewicza, zespołu Tuhaj Bej, zespołu Shantaż, zespołu Bubliczki, Babsztyl i grupy EKT Gdynia. Niesamowita zabawa, tańczący studenci oraz zapach kiełbasek z grilla powodował jedyny w swoim rodzaju klimat. Nie zabrakło oczywiście innych atrakcji. W czwartek Kortowiadowy Namiot Disco Polo jak zwykle przyciągnął do siebie tłumy. Wystąpili najlepsi wykonawcy polskiej sceny disco polo tacy jak: MEJK, zespół GASEK, zespół EXELENT, CZADOMAN i grupa MIG. Pomiędzy występami publiczność rozgrzewał DJ Sequence. Na zakończenie dnia odbył się pokaz tańca z ogniem na stadionie głównym. Grupa tańca z ogniem ASURA zagwarantowała niesamowite show, które robiło nieziemskie wrażenie na uczestnikach tego wydarzenia.

Konkurs na najpiękniejszą studentkę - Wenus Show

Konkurs na najpiękniejszą studentkę – Wenus Show

Piątek rozpoczął się od Turnieju Gier Komputerowych połączonych z grami planszowymi. Eliminacje oraz finał odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki na ul. Słonecznej 45 w Olsztynie. Na Jeziorze Kortowskim drużyny składające się z dziekanów i studentów danego wydziału rywalizowały w wydarzeniu Must Be The Dziekan. Grupy zmierzyły się ze sobą w 3 konkurencjach : wyścig kajakiem po jeziorze Kortowskim, walka o wpisy do indeksu oraz wyścig rowerem. Na podium stanęły zespoły z WNT, WPiA, i WS.Na Olsztyńskich Juwenaliach nie mogło zabraknąć także Boju Wydziałów. Studenci wraz z dziekanami starali się jak najlepiej odegrać scenki, których tytuły brzmiał intrygująco „żółte na czerwonym jedzie po zielonym” oraz „będzie Pan zadowolony”. Wygrała „weta”,po niej kolejne miejsca należały do WKiR i WNE. Jury było zaskoczone pomysłowością i zaangażowaniem studentów. W między czasie można było skoczyć na bungee lub spróbować lotu balonem.

Must Be The Dziekan

Must Be The Dziekan

Kortofest czyli muzyczny festiwal organizowany przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM odbywał się na Plaży Kortowskiej. Zespoły, które wzięły w nim udział oprócz nagrody pieniężnej i profesjonalnej sesji nagraniowej w studiu radia UWM. fm oraz teledysku nakręconego przez Mania Studio miały szansę wystąpić przez obserwatorami Przystanku Woodstock oraz zaprezentować przed najlepszą publicznością w Polsce.

Występy muzyczne podczas Kortofestu

Występy muzyczne podczas Kortofestu

Późnym popołudniem przyszedł czas na Górkę Kortowską. Tłumy fanów, kolejki próbujące dostać się na Górkę oraz radość, że udało się znaleźć miejsce jak najbliżej sceny. Bezcenne. Artyści byli fenomenalni. Show jakie tworzyli najlepiej odzwierciedlała świetna atmosfera i uśmiech na twarzach studentów. W piątek na górce Kortowskiej wystąpili: Natalia Nykiel, Król Disco Polo Zenek Martyniuk, zespół Hej, zespół Lady Pank  Grubson, Remady and Manu-L, O.S.T.R, który otrzymał nagrodę publiczności Kortowiady 2015 oraz zespół After Party. Pomiędzy występami gwiazd prezentowali się debiutanci organizowanego przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego konkursu Ajdol. Nie zabrakło namiotu, gdzie królowała muzyka clubowa. Wśród DJ-ów znaleźli się: DJ Omen, Procop aka Wally Cue, DJ Diabllo aka Coorby, Fafaq, Matt5ki, DJ V_VALDI, DJ SOLIC oraz TAITO.

Górka Kortowska (sobota)

Górka Kortowska (sobota)

Sobota zaczęła się aktywnym porankiem. Na początek Hatowiada Ultimate Frisbee Hat Cup a dla osób wolących gry komputerowe finał Turnieju Gier Komputerowych.
Następnie swoją siłę fizyczną sprawdzili najsilniejsi studenci UWMu na zawodach Kortostrong. Zawodnicy zmierzyli się w 5 konkurencjach siłowych m. in przetaczanie opony o wadze ok. 60 kg czy pchanie samochodu na ok. 100 m. Najsilniejszym wydziałem okazał się wydział Prawa i Administracji.
Po porannych emocjach przyszedł czas na Chillstage na Plaży Kortowskiej. Wystąpiły takie zespoły jak Chilli Crew, Etna Kontrabande, Najman, Sara Szymczak z zespołem M.A.B.S, Dobra Siła, ZKS Squad oraz zespół BETHEL. Oprócz wystroju akademików, domy studenckie walczyły także w Boju Akademików. Piecioosobowe druzyny rywalizowali m. in w takich konkurencjach jak wyścig w taczkach, przeciąganie liny czy bieg śmierci. Na podium stanął DS 6,DS 119 i DS 4.

Kortostrong - zawody sprawnościowe

Kortostrong – zawody sprawnościowe

W sobotę można było uczestniczyć w nowym projekcie o nazwie „Gadka Szmatka”. W namiocie na Plaży Kortowskiej odbyła się seria rozmów z ciekawymi osobowościami. Rozmowy nakręcał prowadzący to wydarzenie ale publiczność, także miała możliwość włączenia się do rozmowy. Po południu ponownie na Górce Kortowskiej pojawiły się gwiazdy, które wręcz zarażały swoją energią. Wystąpili: Gooral wraz z ZPiT Kortowo, Luxtorpeda, Golec Uorkiestra, Enej, gość specjalny (ujawniony dopiero przed występem) Kamil Bednarek, Łąki Łan i Transsexdisco. Dla tych studentów, którzy chcieli odpocząć od Górki czekał Namiot Trap Student Party na korcie tenisowym przy plaży Kortowskiej.

Gadka Szmatka - nowy projekt na Kortowiadzie

Gadka Szmatka – nowy projekt na Kortowiadzie

Niedziela rozpoczęła się od ostatnich rozgrywek Hatowiada Ultimate Frisbee Hat Cup. Następnie, jak co roku, tradycyjne śniadanie na Plaży Kortowskiej,  na której można było zjeść jajecznicę z 1500 jaj mieszaną łopatą czy kiełbaski z grilla. W porze obiadowej na Plaży Kortowskiej wystąpiła Formacja Chatelet. Na koniec Kortowiady odbyły się dwa mecze: rugby i błotny.

Mecz Błotny zapewnił niesamowitą dawkę atrakcji

Mecz Błotny wieńczący tegoroczne juwenalia

 

Jak widać na Kortowiadzie każdy może znaleźć coś dla siebie, niby 5 dni a zmęczenie największe w poniedziałek kiedy ma się świadomość, że znowu trzeba wrócić do rzeczywistości.

Więcej zdjęć: http://kortowiada.pl/galerie