Czarnobylska pamięć zaklęta w zdjęciach

Autor: dumnizolsztyna

Dodano: 2 maja 2016

26 kwietnia roku minęło 30 lat od największej katastrofy w historii rozwoju energetyki nuklearnej.          

W wyniku wybuchu reaktora numer 4 w elektrowni atomowej im. Lenina w Czarnobylu zginęło ponad 100 osób a wielokrotnie więcej zostało skazanych na kalectwo i przewlekłe choroby.
Budowę elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęto w 1969 roku. Jej rozbudowa trwała praktycznie aż do katastrofy w kwietniu 1986 roku. W tym czasie wybudowano cztery reaktory o mocy 1000 MW każdy. Tuż przed wypadkiem szacowano, że elektrownia dostarczała ok. 10% całkowitej energii elektrycznej dla Ukrainy.

W pobliżu Czarnobyla leżało 50-tysięczne miasto Prypeć, zasiedlone głównie przez pracowników elektrowni jądrowej im. Włodzimierza Lenina. Po katastrofie miejscowość  została opuszczona przyjmując tym samym potoczną nazwę Miasta Widma.

Z okazji 30 rocznicy wybuchu w elektrowni w Czarnobylu w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  w Olsztynie Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego Hybryda (PG, Gdańsk) w porozumieniu ze Studenckim Kołem Naukowym Energetyki Jądrowej Deuterium (UWM, Olsztyn) zorganizowała wystawę zdjęć „Czarnobyl 1986-2016”.


Ekspozycji fotografii towarzyszył wykład naukowy dr inż. Marka Rabińskiego „Czarnobyl – fakty i mity”, który odbył się 22 kwietnia o godz.16.30 w sali 116 Biblioteki Głównej UWM.
Autorami zdjęć są: Dziubińska Katarzyna (SSOGPTCh Hybryda), Mińko Rafał (SKNEJ Deuterium), dr inż. Marek Rabiński (PTN).

Za koncepcję graficzną wystawy odpowiedzialny jest: dr inż. Andrzej Okuniewski (PG)

Patroni: Polskie Towarzystwo Nukleoniczne, StrefaZero/
Patronat honorowy:

Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej,

prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski, prof. zw. PG
Wystawa czynna jest od 22 kwietnia do 23 maja br.
Galeria zdjęć przedstawia fotografie czarnobylskiej zamkniętej strefy ochronnej . 

Możemy zobaczyć m.in. opuszczone w pośpiechu sale lekcyjne, rzekę Prypeć i inne krajobrazy oraz  rzeczy pozostawione przez mieszkańców po ewakuacji miasta.