Olsztyn na dwóch kołach – przewodnik rowerowy #1

Autor: dumnizolsztyna

Dodano: 22 kwietnia 2016

Poruszasz się po naszym mieście na rowerze i szukasz kilku nowych, ciekawych tras? A może tak po prostu chcesz zobaczyć coś ciekawego na swoim jednośladzie? Jeżeli tak, to śwetnie trafiłeś! Ten przewodnik zapewni Ci porządną dawkę rowerowych inspiracji, od pięknych tras widokowych, do świetnych lokali, w których wypijesz kawę podczas sobotniej przejażdżki.

Widok na Jezioro Ukiel

Widok na Jezioro Ukiel

CZĘŚĆ PIERWSZA: „SŁONECZNA POLANA”

Masz ochotę na 2-3 godzinną przejażdżkę rowerem, połączoną z pięknymi widokami i klimatem jezior, ale nie wiesz gdzie się wybrać? „Słoneczna Polana” jest miejscem, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy planowaniu takiej trasy!

Źródło: https://www.google.pl/maps/

Źródło: https://www.google.pl/maps/

GDZIE, JAK I CZYM DOJECHAĆ?

Słoneczna Polana to cichy zakątek, położony nieopodal lotniska, przy jeziorze Ukiel. Dojazd do tego malowniczo położonego miejsca jest naprawdę dobry, odnajdzie się w nim zarówno fan szosowej jazdy, jak i turysta, pragnący podziwiać naturę. Ta wszechstronność wynika z tego, że do tej części jeziora prowadzą dwie, całkiem różne, drogi rowerowe. Są to odpowiednio:

  • utwardzona ścieżka, wiodąca brzegiem jeziora, zaczynająca się w okolicach Omega Hotel
  • asfaltowa droga rowerowa, biegnąca wzdłuż ulicy Sielskiej i Lotniczej

Widok na Jezioro Krzywe

Widok na Jezioro Krzywe

CO NAS CZEKA NA MIEJSCU?

Przede wszystkim nowoczesne „Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego”, z którego możemy upajać się pięknem największego olsztyńskiego jeziora, a także (przy dobrej pogodzie) podziwiać część zabudowań śródmieścia, które mieszczą się na przeciwległym brzegu. Oprócz niesamowitych widoków, będziemy tam także mogli wypożyczyć sprzęt pływający i sportowy, skorzystać z sezonowego boiska do gry w siatkówkę czy chociażby wstąpić do tamtejszej siłowni, połączonej z odnową biologiczną. Podczas chwili przerwy możemy wpaść na kawę do Marina Bar i rozkoszować się jej smakiem na łonie natury. Co więcej, „Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego” oferuje miejsce do cumowania jachtów, które z pewnością może stanowić letnią bazę wypadową, dla fanów żeglowania po olsztyńskich jeziorach. Podsumowując, każdy znajdzie tu dla siebie coś, co pozwoli na aktywne spędzenie sobotniego popołudnia!

Widok na infrastrukturę Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego

Widok na infrastrukturę Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego

BONUS – PRZESMYK „LWIA PASZCZA”

Jeżeli masz dodatkowe 20 minut oraz rower, który nadaje się do jazdy po lesie, musisz odwiedzić to miejsce. Moim zdaniem widok z tego przesmyku jest jedną z najlepszych panoram na Jezioro Ukiel. Co więcej jest on położony tylko 300 metrów od „Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego”. Na odwiedziny tego miejsca warto wybrać letnią porę, ponieważ wtedy woda odsłania mieliznę, sięgającą nawet połowy szerokości przesmyku. Nic tylko rozłożyć koc i plażować pośrodku wody!

Źródło: https://www.google.pl/maps/

Źródło: https://www.google.pl/maps/

 

Zaintrygowany? Bierz więc rower i sam odkryj tę trasę!
Kolejny artykuł z tej serii już za 2 tygodnie!

(Jeżeli masz jakieś swoje ulubione miejsce, do którego często wybierasz się na jednośladzie, napisz o nim w komentarzu. Kto wie, może to właśnie ono pojawi się w kolejnej odsłonie „Olsztyna na dwóch kołach”?)

Życzymy szerokiej drogi rowerowej!
Tagi: