Marcin Wakar także Dumny z Olsztyna

Autor: dumnizolsztyna

Dodano: 25 stycznia 2016

MARCIN WAKAR- prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna, działacz na rzecz miasta. Syn Andrzeja Wakara- cenionego historyka, autora wielu prac o Warmii i Mazurach.


 

Typowe, zawsze zadawane przez nas pytania : Czy kocha Pan Olsztyn? Czy jest Pan dumny z naszego miasta i z zachodzących w nim zmian?

-Tak. Kocham Olsztyn. I tak, cieszą mnie zmiany, które tu zachodzą. Przez dłuższy czas to rozwój tych mniejszych miasteczkach był bardziej dostrzegalny, natomiast w Olsztynie, po paru latach takiej stagnacji, nagle nastąpił przełom – Park Centralny, tramwaje.

Co wyróżnia Olsztyn na tle innych miast?

-Uważam, że jest on najpiękniej położonym miastem w Polsce. W swoich granicach mieści aż kilkanaście jezior.

Co mogłoby przekonać mieszkańców do pozostania tutaj?

-Przyznaję, że rynek pracy w Olsztynie jest problemem. Jednak jeżeli uda nam się znaleźć posadę, lepiej lub gorzej płatną, Olsztyn jest bardzo „wygodnym” miejscem do życia, bo jest stosunkowo nieduży. W przeciągu pół godziny można przejechać z jednego końca na drugi na rowerze. Mamy tu wszystko, czego potrzeba : uniwersytet, filharmonię, teatr, biblioteki i otaczającą nas przyrodę. To właśnie największy atut naszego miasta – 10 min. spacerem i spod Zamku znajdujemy się w Lesie Miejskim, a tam świeże powietrze i śpiew ptaków, co jest dość rzadkie.

Co warto pokazać znajomym spoza Olsztyna?

-Punktami obowiązkowymi są Stare Miasto, a tam Zamek Kapituły Warmińskiej, pomnik Kopernika. Potem, zależnie od zainteresowań : kolegów naukowców zapraszam do Kortowa, kampusu, do którego dążą wszystkie inne miasta, lecz żadnemu się dotychczas nie udało, a żeglarzy – na pływanie jachtem po Jeziorze Krzywym.

Czyli jest, co pokazać?

-Zdecydowanie.