7 faktów o Olsztynie, o których mogłeś nie mieć pojęcia

Autor: dumnizolsztyna

Dodano: 29 kwietnia 2016

Interesuje Was, ile osób pomieszczą olsztyńskie schrony i kto ciekawy odwiedził Olsztyn 200 lat temu?


Tu znajdziecie kilka drobnych faktów o naszym mieście, których nie dowiecie się w szkole!1. W Olsztynie, na stan roku 2014, znajduje się około 68 schronów obrony cywilnej pozostałych jeszcze z ubiegłego wieku, zdolnych pomieścić nawet blisko 7 tysięcy osób.
(Część z nich niestety jest w opłakanym stanie, a stara technologia i przerdzewiały sprzęt z lat 50 i 60 mówi sam za siebie…)

Sprzęt wewnątrz jednego z olsztyńskich schronów

2. W Bibliotece Cyfrowej UWM można znaleźć skany egzemplarzy Gazety Olsztyńskiej z lat 1893-1939.
Przeglądając w wolnym czasie artkuły sprzed nawet 100 lat dowiemy się jak wyglądało wtedy życie olsztynian, np. co było krzykiem mody, jakie kawały sobie opowiadano i jak szukano towarzyszki życia.
Kawaler

Jedno z ogłoszeń z 26 lutego 1926 roku

 

3. Teraz możemy się pochwalić 15 jeziorami w granicach Olsztyna, a kiedyś było ich więcej.

Jednym z przykładów jest jezioro Fajferek, które mieściło się pomiędzy ulicą Grunwaldzką, Szarych Szeregów i Warszawską.
Nazwa jeziora pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Marcina Pfeiffera – właściciela młyna znajdującego się w okolicy.
Pod koniec XIX wieku jezioro osuszono, a dziś są tam ogródki działkowe.

Ogródki działkowe między ulicami Grunwaldzką i Warszawską

4. W Olsztynie, podczas wyprawy na wschód zatrzymał się sam cesarz Francuzów – Napoleon Bonaparte (3 lutego 1807 roku).
Spędził on w naszym mieście jedynie kilka godzin, obradując na zamku ze swoimi generałami, gdzie również czekał na niego uroczysty obiad.
Noc z 3 na 4 lutego spędził już w swoim obozowisku w Gutkowie, przygotowując się do bitwy z Rosjanami, która okazała się być jedynie drobną potyczką pod Jonkowem. Na pamiątkę tego zdarzenia co roku, w Jonkowie odbywa się Napoleoniada i huczna rekonstrukcja tej małej bitwy.

Rekonstrukcja bitwy pod Jonkowem w ramach Napoleoniady 2011

5. Na terenie najpiękniejszego miasteczka studenckiego w Polsce – Kortowa (dawniej Kortau) znajdował się niegdyś szpital psychiatryczny.
Zakład dla Obłąkanych w Kortowie został oddany do użytku w 1886 roku i był największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Prusach Wschodnich. W czasie IIWŚ  naziści przeprowadzali masowo niehumanitarne badania na chorych, kończące się zazwyczaj wywózką na stracenie, a to wszystko w ramach Akcji T-4, która miała na celu stworzenie idealnego społeczeństwa, poprzez pozbycie się chorych psychicznie i fizycznie.
W w styczniu 1945 roku, gdy do Olsztyna weszła Armia Czerwona szpital został spalony, a pacjenci wymordowani.

Kortau z lotu ptaka – lata 40.

6. W latach ’20 i ’30 ubiegłego wieku w sezonie letnim odbywały się regularne loty z lotniska Olsztyn-Dajtki do Gdańska (zdarzały się również podróże do Kaliningradu czy Warszawy). W roku 1933 na Dajtkach wylądował nawet Adolf Hitler…

Lotnisko Dajtki (dawniej Deuthen) – hala samolotowa

7. Teatr im. Stefana Jaracza (dawniej Treudank) został założony w 1925 roku jako podarunek od władz niemieckich dla Olsztyna za głosowanie za pozostaniem w granicach Niemiec w plebiscycie z 1920 roku.

Informator teatralny z roku 1952

  1. Mariusz Kwas
    10 maja 2016 o 09:42

    Bardzo udany udział w poranku TVP Olsztyn. Gratulacje dla rozrastającej się ekipy „Dumni z Olsztyna”